ymterviu.040 - Claudiu Lucaci: Viitorul consiliu de administrație va fi de sacrificiu
Era de aşteptat, dat fiind votul referitor la TVR din Parlament: ymterviul care urmează şi-a schimbat relevanţa de la o oră la alta, de nu mai ştiam ce să tai şi să las chiar în timp ce editam. Interlocutor: Claudiu Lucaci, realizator “Tema zilei” la TVR, candidat la locurile angajaţilor din Consiliul de Administraţie al TVR. Antecedente în echipa lui Adrian Năstase, prin 2001, şi în cea a Ministerului Turismului prin 2009. Dincolo de aceste lucruri, care i se vor reproşa, Claudiu se poate totuşi lăuda cu audienţa de la “Ora de ştiri”, formatul de jurnal pe care l-a creat şi pe care, pe alocuri, l-a prezentat. E dintre “băieţii buni” din TVR, fără ironie. Acum, că lucrurile s-au aşezat în consiliul de administraţie, e cazul să ne întrebăm şi cum se văd lucrurile dinăuntrul TVR. Oricât s-a schimbat greutatea discuţiei în ultimele ore, există lucruri care îşi păstrează încărcătura.
17:24 IULIAN COMANESCU: Dragă Claudiu, motivul pentru care am dorit să facem ymterviul ăsta e, desigur, ce se (tot) întâmplă în TVR, ca şi faptul că tu eşti unul din puţinii tipi care se pot lăuda cu performanţă acolo. Ai pus pe picioare “Ora de ştiri” de pe TVR 2, acum câţiva ani, de exemplu. Prima mea întrebare exact de asta se leagă.
17:25 IULIAN COMANESCU: Ce caută un tip ca tine într-o instituţie ca TVR? Mai sunt câţiva oameni care au făcut lucruri acolo. Dar media e cea vizibilă în ratinguri şi conformă percepţiei TVR.
17:26 CLAUDIU LUCACI: oamenii cauta locul unde se pot exprima cel mai bine. profesional si uman
17:26 CLAUDIU LUCACI: a fost o alegere veche
17:26 CLAUDIU LUCACI: nu m-am impotrivit dorintei interne
17:26 CLAUDIU LUCACI: am trecut prin faze numeroase in TVR
17:26 CLAUDIU LUCACI: mereu am vrut sa plec
17:27 CLAUDIU LUCACI: la cate o schimbare de consiliul de administratie am avut aceeasi pornire. unii vin sa se razbune, altii sa-si aseze prietenii. la stiri este inevitabila schimbarea {Mai mult…}






