Log in Cere cont RSS
27
Apr 2007
Time 5:38| PM
Categorii: Classic Media, Deci
Taguri:
De: Emil Stoica

Cum traduce Antena 3 comentariile din presa straina

Am citit azi in revista The Economist un articol despre situatia politica din Romania. Chiar vroiam sa public un rezumat, insa inainte de a-l publica, am vrut sa vad daca si cum este el comentat in mass-media.

Iata comentariile mele, comentariul Antenei 3 si diferentele: {Mai mult…}

26
Apr 2007
Time 11:08| PM
Categorii: Classic Media, Presa scrisă
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Harper's Bazaar în România

harpersbazaar.jpg

Aşa arată afară. Să vedem cum o să arate la noi. Apare pe 29 august, editată de Sanoma Hearst.

Comunicatul de presă: {Mai mult…}

26
Apr 2007
Time 4:40| PM
Categorii: Promo, Autoreclamă, Classic Media, Presa scrisă
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Adevărul nou și eu cu el și alții cu mine

Aşa arată “Adevărul” nou. Pe margini, vedeţi mesajele gândite pe GMP pentru relansare. 40 pagini full color, ghid TV gratuit, 0,95 lei. Compact, oameni la opinii, opt pagini de politică externă, Adrian Halpert promite seriozitate şi un ton echilibrat.

550_adevarul.jpg

De la 1 Mai, Comanescu SRL – Consultanţă media o să livreze la “Adevărul” două pagini de analize media pe săptămână, sub brandul Comanescu.ro. Cifre şi diferite lucruri care vă interesează din perspectivă de business, le vreau cât mai neutre şi mai potolite. Nu semnez eu, ci Comanescu.ro, fiindcă în spatele analizelor se află mai mulţi colaboratori, cu care livrez şi studii de media comerciale. O să am şi o coloniţă semnată cu nume propriu. {Mai mult…}

26
Apr 2007
Time 12:27| AM
Categorii: New media, Classic Media, Presa scrisă
Taguri:
De: Iulian Comanescu

FHM a dat petrecere virtuală în Second Life

FHM e prima revistă din lume care a dat o petrecere virtuală în Second LIfe, dar nu şi prima instituţie de presă prezentă acolo, fiindcă Reuters are un birou acolo de multă vreme. Un avatar-fetiţă a invitat nişte alte avataruri la un club numit Wildbeast ş.a.m.d. Cum e o mahmureală virtuală?

Comunicatul de presă: {Mai mult…}

26
Apr 2007
Time 12:18| AM
Categorii: Classic Media, Presa scrisă
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Iarăși despre Cotidianul

Ce cred eu despre relansarea “Cotidianul”, fără să ştiu prea bine ce-i înăuntru. Că s-au făcut eforturi destul de mari ca să fie mai bine. Că au scăzut aşteptările şi cred că e timpul (de fapt, e de mai multă vreme timpul) ca un ziar generalist să se poziţioneze sus. Prin asta înţeleg un 20.000 tiraj vândut şi un preţ mai mare. Pentru asta, redacţia ar trebui să producă ceva premium, iar ceva premise sunt. Pe de altă parte, e pentru prima oară de câţiva ani de când oamenii din redacţie au un management care trage într-o direcţie definită şi trage tare.

Cu alte cuvinte, cred că Stanca & Măruţă ar putea face ceva, fiindcă primul e genul de manager care vrea bani pentru produse şi idei noi, iar al doilea are o experienţă solidă pe cotidian.

Ce s-ar putea să nu meargă bine: piaţa cotidienelor e deja destul de aglomerată. Transformarea ziarului în produs premium s-ar putea să nu ţină, în sensul că trebuie un salt calitativ important, care nu ştiu cum se poate petrece în România. Dar asta e treaba lui Stanca, Măruţă et Cie.

Judecaţi şi voi, după lucrurile pe care “Cotidianul” începe să le spună despre el prin… el.

Ceva din ziar.

25
Apr 2007
Time 1:19| PM
Categorii: Classic Media, Presa scrisă
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Cu Mihnea Măruță, despre relansarea Cotidianul

cotidianul_nou_si_vechi.jpg

Sus e ăla nou.

Iulian Comanescu: …ymterviu?
Mihnea Maruta: n-as iesi in fata decat cand am realizat ceva
Iulian Comanescu: Ma seci.
Mihnea Maruta: stiu
Iulian Comanescu: Da daca vrei tu…
Mihnea Maruta: iti pot da informatiile importante despre relansare
Iulian Comanescu: Bine.
Iulian Comanescu: Baga aici.
Iulian Comanescu: Fac copy si paste.
Mihnea Maruta: ma rog, sunt publice, dar inca n-a dat nimeni
Iulian Comanescu: Ada-ncoa.
Iulian Comanescu: Si da-mi si logo-ul ziarului.
Iulian Comanescu: Mai am 10 minute, sunt la Planter’s, intre doua frecusuri.
Iulian Comanescu: Daca-mi dai acuma, bag. {Mai mult…}

22
Apr 2007
Time 5:42| PM
Categorii: New media
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Internetul omoară

Până acum se spunea că Internetul dă dependenţă, Internetul te scoate din lume ş.a.m.d. Acum se poate spune mai mult de atât, mai exact, că omoară, fiindcă autorul masacrului de la Virginia Tech şi-a cumpărat încărcătoarele cu muniţie de pe eBay. Înainte însă de a cere Curţii Constituţionale suspendarea Internetului, e cazul să vedem răul din bine, în sensul că tranzacţia cu încărcătoarele a lăsat urme pe eBay, deci ar putea apărea indicii mai bune decât dacă Seung-Hui Cho le-ar fi cumpărat la un colţ de stradă.

Cu alte cuvinte, ca şi energia atomică, praful de puşcă şi alte invenţii, Internetul e bun sau rău, în funcţie de cel pe a cărui mână încape.

Oricum, reiese că am început să îmbătrânesc, fie şi pe Internet, fiindcă toată treaba asta mă aduce la oile mele. Dintotdeauna m-am gândit că distincţia asta între realitate virtuală şi realitate reală e irelevantă. Iată o nouă dovadă, de data asta tristă.

22
Apr 2007
Time 1:18| PM
Categorii: New media, Classic Media, Radio/TV
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Relansare TVR.ro

TVR.ro se relansează de mâine. Proiectul e coordonat de Irina Gheorghiu, şefa de la TVR/new media şi realizat de Hambar 18. De aici puteţi afla cât a costat. Statistici Trafic.ro în momentul de faţă: locul 21 în Ştiri/mass media, 25 în clasamentul general.

Temă pentru mâine: opinii, sugestii, bug-uri, wow-uri?

UPDATE: Dorothea de la Hambar 18 a dat si un sneak preview aici.

Comunicatul de presă: {Mai mult…}

21
Apr 2007
Time 4:29| PM
Categorii: Classic Media, Deci
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Suspendarea a depins de o virgulă din Constituție

Nu că ar convinge pe cineva în circul actual, dar m-am uitat şi eu în Constituţie, să văd cum e cu “lovitura de stat parlamentară” şi
“neconstituţionalitatea lui Băsescu”. Forma oficială, de la Cdep.ro, ne dă următorul Articol 95, căruia-i fac paste aici şi e important că iau dintr-o sursă oficială, cu paste, fiindcă o să vedeţi că lucrurile se încurcă la o virgulă. {Mai mult…}

21
Apr 2007
Time 7:24| AM
Categorii: Promo, Autoreclamă, Classic Media, Radio/TV
Taguri:
De: Iulian Comanescu

Din EVZ - ratingurile din ziua suspendării

Am întors pe faţă şi pe dos ratingurile televiziunilor, din ziua suspendării, ca să trag nişte concluzii în EVZ. Surprinzător, transmisia directă, seacă, de la Parlament a prins mai bine decât talk-show-urile trăncăneli.

postări mai vechi